  3. Diodes Incorp 100V 20A MBR20100CT TO-220 Schottky Rectifier Diode
Gallery Image
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
Diodes Incorp 100V 20A MBR20100CT TO-220 Schottky Rectifier Diode
Out of Stock
Brand: Generic   |   SKU: 7947405
14.35
Save 18%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Its Diodes Incorp 100V 20A MBR20100CT TO-220 Schottky Rectifier Diode. It's a high-voltage dual Schottky rectifier, suited for switch mode power supplies and other power converters. This device is intended for use in medium voltage operations, particularly, in high frequency circuits where low switching losses and low noise are required. Its main applications include power management, instrumentation, and Power Supply Output Rectification.
DATASHEET
Features:
Related Products
Save 0% MB10F Bridge Rectifier
Generic Out of Stock
1.03
Save 38% KBP310 1000V 3A Bridge Rectifier Diode
Generic Out of Stock
13.33
Save 43% DB107 1A 1000V Bridge Rectifier Diode IC
Generic In stock
4.10
Save 20% DB107S 1A 1000V Bridge Rectifier SMD IC
Generic In stock
4.10
Save 0% MB10s Bridge Rectifier IC