  3. URF1D24QB-50WR3 Mornsun 110V to 24V DC-DC Converter 50W Power Supply Module - Horizontal DIP Package
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
URF1D24QB-50WR3 Mornsun 110V to 24V DC-DC Converter 50W Power Supply Module - Horizontal DIP Package
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 6092046
Save 43%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
URF1D24QB-50WR3 is a high-performance product specifically designed for a variety of railway applications. The DC-DC converters feature 100W output power with no requirement for minimum load, wide input voltage from 43-160VDC, and allowing operating temperature as high as 105℃. The products also provide input under-voltage protection, output over-voltage, short-circuit and over-temperature protection. Additional functions include remote On/Off control, remote sense compensation and output voltage trim adjustment. EN50155 approved and they are widely used in railway systems and associated equipment
Features:-
  • Ultra-wide input voltage range: 43-160VDC
  • High efficiency up to 89%
  • Low no-load power consumption
  • Operating ambient temperature range: -40℃to +105℃
  • Industry standard 1/4 brick
  • EN50155 approved
Specifications:-
  • I/p Voltage range:43-160V
  • Nominal voltage:110V
  • O/p voltage:24V
  • O/p current:2083/0mA
  • wattage:50W
  • Isolation:3kvac
  • Package: Horizontal(Dip)
Package Includes:-
1 x URF1D24QB-50WR3 Mornsun 110V to 24V DC-DC Converter 50W Power Supply Module - Horizontal DIP Package
Download DATASHEET :
Download
Related Products
Save 14% 12V 1 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic In stock
50.23
Save 20% 12V 2 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic Out of Stock
86.10
Save 37% 5V 1.5Amp Power Supply Board 220V AC to 5V DC
Generic In stock
Save 13% 220V AC to 5V 2.4A DC SMPS Power Supply Circuit Board
Generic Out of Stock
Save 20% 12V 2A 2 IN 1 DC Power Supply Adaptor