  3. LRS-100-24 Mean Well SMPS - 24V 4.5A - 108W Metal Power Supply
Gallery Image
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
LRS-100-24 Mean Well SMPS - 24V 4.5A - 108W Metal Power Supply
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 4258932
Save 34%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Key Specifications:-
  • Output Voltage 24V
  • Type                         Enclosed Type
  • Approx. Wattage 108W
  • Features Standard
  • Series LRS(Reliable)
  • Mechanical Form Enclosed
  • Warranty 3 Years Warranty
  • IP Level Non-Waterproof
  • Input Voltage 100-240V auto-select
Features:-
  • No load power consumption <0.2W for 35W/50W;  <0.3W for 75W/100W
  • Universal AC input / Full range
  • Withstand 300VAC surge input for 5 seconds
  • Ultra compact and 1U low profile
  • Withstand 5G vibration test
  • High operating temperature up to 70oC
  • Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
  • Cooling by free air convection
  • Operating altitude up to 5000 meters
  • High efficiency, long life and high reliability
  • LED indicator for power on
  • Low cost
  • 3 years warranty
Specifications:-
AC input voltage range 85~264VAC; 120~370VDC
AC inrush current (max.) Cold start, 50A at 230VAC
DC adjustment range ±10% by potentiometer
Overload protection Range 110%~150%
Overload protection Type Hiccup mode, auto-recovery
Over voltage protection Range 115%~135% rated output voltage
Over voltage protection Type Shut down o/p voltage, re-power on to recover
Withstand voltage 3.75kVAC, I/P-FG: 2kVAC, O/P-FG: 1.25kVAC, 1 minute
Working temperature -30~+70°C (refer to output derating curve)