  3. K78L15-500R3 Mornsun +15V/-15V Output DC-DC Converter 0.5W High Efficiency Switching Regulator Module - SIP Package
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
K78L15-500R3 Mornsun +15V/-15V Output DC-DC Converter 0.5W High Efficiency Switching Regulator Module - SIP Package
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 4348753
227.55
Save 20%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Features:-
  • High efficiency up to 95%
  • No-load input current as low as 0.2mA
  • Operating ambient temperature range: -40℃ to +85℃
  • Negative output available
  • Output short-circuit protection
  • Pin-out compatible with LM78XX linear regulators
  • IEC60950, UL60950, EN60950 approved
Specifications:-
  • I/p Voltage range:19-36vdc
  • Nominal voltage:24Vdc
  • O/p voltage:15V
  • O/p current:500(mA)
  • wattage:0.5W
  • Isolation: No
  • Package: SIP
Package Includes:-
1 x K78L15-500R3 Mornsun +15V/-15V Output DC-DC Converter 0.5W High Efficiency Switching Regulator Module - SIP Package
Download DATASHEET :
Download
Related Products
Save 14% 12V 1 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic In stock
50.23
Save 20% 12V 2 Amp Power Supply Board 220V AC to 12V DC
Generic Out of Stock
Save 37% 5V 1.5Amp Power Supply Board 220V AC to 5V DC
Generic In stock
Save 13% 220V AC to 5V 2.4A DC SMPS Power Supply Circuit Board
Generic Out of Stock
Save 20% 12V 2A 2 IN 1 DC Power Supply Adaptor