  3. Hongfa 5V 5A DC HF32F/005-ZS 5 Pin SPDT Miniature Power Relay
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
Hongfa 5V 5A DC HF32F/005-ZS 5 Pin SPDT Miniature Power Relay
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 1335965
105.58
Save 20%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Hongfa 5V 5A DC HF32F/005-ZS 5 Pin SPDT Miniature Power Relay offers low height, 5A switching capability, 5kV dielectric strength (between coil and contacts) and environmentally friendly product (RoHS compliant) and meets VDE 0700, 0631 reinforce insulation.
Features and Specifications:
  • Brand : Hongfa
  • Contact Arrangement : 1 Form C
  • Terminal type : PCB
  • Contact version : Single contact
  • Coil Voltage (DC) : 5 V
  • Mounting : PCB-THT
  • Coil power : Standard
  • Construction : Plastic sealed
  • Contact capacity : AgNi
  • Dielectric strength (between coil & contacts) : 2500VAC 1min
  • Release time : < 5ms
  • Contact plating : Without plating
  • Operate time : < 8ms
  • Max Switching Voltage (VAC) : 250VAC
  • Creepage Distance : 3.2mm
  • Electrical endurance : 100000
  • Ambient temperature : -40~70C
  • Insulation resistance : 1000MOhm
  • Size : 18.4x10.2x15.3mm
  • Weight : 6gm
  • Max Switching Voltage (VDC) : 30VDC
  • Electrical Distance : 3.1mm
  • Max Switching Current (AC) : 10AC
  • Mechanical endurance : 5000000
  • Contact Current Rating : 5 A
Package Includes:
1 x Hongfa 5V 5A DC HF32F/005-ZS 5 Pin SPDT Miniature Power Relay
Related Products
Save 23% Single Channel 5V 10A Relay Module
Generic In stock
45.10
Save 7% 4 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Generic In stock
Save 31% 2 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Save 23% Single Channel 5V Relay Module
Save 25% 8 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler