  3. Hongfa 48V 10A DC HF32FA-G/048-HT 4 Pin SPST Miniature Power Relay
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
Hongfa 48V 10A DC HF32FA-G/048-HT 4 Pin SPST Miniature Power Relay
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 8789173
73.80
Save 35%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Features:
  • 10A switching capability
  • Creepage/clearance distance>8mm
  • 5kV dielectric strength (between coil and contacts)
  • UL insulation system: Class F
  • Meets VDE 0700, 0631 reinforce insulation
  • Product in accordance to IEC 60335-1 available
Specifications:
  • Type :HF32FA-G/048-HT
  • Switching Current (A,Res.load) : 10A
  • Contact arrangement : 1 Form A
  • Coil version : single contact
  • Terminal Type : type 1 terminal
  • Mounting : PCB-THT
  • Construction : unsealed
  • Terminals : type 1 terminal
  • Contact material : AgSnO2
  • Sort : Standard
  • Coil voltage : 48
  • Coil power: Approx. 0.45W
  • Insulation standard : Class F
  • Coil voltage form : DC
  • Rated voltage(V) : 250VAC
  • Volume(mm³) : 17.6×10.1×12.7 (mm)
Package Includes:
1 x Hongfa 48V 10A DC HF32FA-G/048-HT 4 Pin SPST Miniature Power Relay
Related Products
Save 23% Single Channel 5V 10A Relay Module
Generic In stock
45.10
Save 7% 4 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Generic In stock
Save 31% 2 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Save 23% Single Channel 5V Relay Module
Save 25% 8 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler