  3. Hongfa 12V 10A DC HF33F/012-HL3 5-Pin SPDT Miniature Power Relay
Gallery Image
Product Image
Click Image to Preview
Hongfa 12V 10A DC HF33F/012-HL3 5-Pin SPDT Miniature Power Relay
In Stock
Brand: Generic   |   SKU: 8212927
106.60
Save 47%
Tax Included and Shipping Rate Calculated at Checkout
Enter your pincode to check delivery options
Offer & Other Details
  • Partial COD: Pay 30% Advance now and Balance on Delivery (COD).
  • COD order value minimum Rs 600.
  • Sales Assistance: Contact us +91 7358308283 for personalized advice.
Description
Features:
  • Provide 5A 250VAC to meet 300000 switching capability specifications
  • Creepage distance: 8mm (coil & contacts)
  • Clearance distance: NO type 4.5mm, NC type 4mm
  • Creepage distance >8mm
  • Subminiature, standard PCB layout
  • Plastic sealed and flux proofed types available
  • UL insulation system: Class F available
  • Product in accordance to IEC 60335-1 available.
Specifications:
  • Type : HF33F/012-HL3
  • Switching Current (A,Res.load) : 10A
  • Contact arrangement : 1 Form A
  • Coil version : single contact
  • Terminal Type : Quick connect terminals
  • Mounting : PCB-THT
  • Construction : Flux proofed
  • Terminals : N/A
  • Contact material : AgNi
  • Sort : Single side stable
  • Coil voltage : 12
  • Coil power: Approx 0.2W
  • Insulation standard : Class F
  • Coil voltage form : DC
  • Rated voltage(V) : 250VAC
  • Volume(mm³) : 20.5×10.2×15.7 (mm)
Package Includes:
1 x Hongfa 12V 10A DC HF33F/012-HL3 5-Pin SPDT Miniature Power Relay
Related Products
Save 23% Single Channel 5V 10A Relay Module
Generic In stock
45.10
Save 7% 4 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Generic In stock
Save 31% 2 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler
Save 23% Single Channel 5V Relay Module
Save 25% 8 Channel 5V 10A Relay Module with optocoupler